Zánět dásní a závěsného aparátu
Zánět dásní – gingivitida:
Zánět dásní se projevuje nejčastěji krvácením. Nejde zde ještě o porušení celého závěsného aparátu. Dáseň krvácí, protože v ústech zůstává hodně zubního plaku, který není odstraňován a dáseň dráždí.
Na vině je velmi často špatně prováděná ústní hygiena.
Někdy lidé navštěvují zubního lékaře nepravidelně a tak prvotní varovné signály nedostatečné ústní hygieny nejsou včas odhaleny. Někdy doporučenou návštěvu u dentální hygieničky odloží.
Někteří lidé neznají správnou techniku čištění zubů, někdy používají nepravidelně nebo vůbec mezizubní čištění - mezizubní prostory tak zůstanou naprosto nevyčištěné od zubního plaku. Na vině mohou být i nevhodně zvolené pomůcky pro ústní hygienu, takové pak čistí nedostatečně a ještě jen po velmi krátkou dobu.
Hodně lidí se také lekne, když jim z dásně začne téct krev. Bojí se, že na kartáček příliš tlačí, případně koupí doporučovanou zubní pastu z reklamy, čímž se problém neřeší - zánět se dál, skrytě vytváří pod dásní.
Když dáseň začne při čištění zubů krvácet, je potřeba se v první řadě neleknout a neobávat se, že si krvácení způsobuji přehnaným čištěním.
Z vlastní zkušenosti z ordinace vím, že lidé bez informací, v první fázi, toto krvácení z dásní nevydrží. Je potřeba je poučit, že mezizubní čištění je nutné provádět každý den, jednou týdně to opravdu nestačí. Dásně krvácí právě proto, že jsou drážděné usazeným a nevyčištěným zubním plakem. Když začne být zubní plak odstraňován pravidelně, přestává dráždit dáseň, ta se začně zklidňovat a krvácení postupně mizet.
Také je potřeba se nespoléhat pouze na zubní pasty či ústní vody. To jsou určitě dobří pomocníci, ale plak odstranit bez kartáčků nedokážou.
Nejlepší je se vždy poradit se s odborníkem - se svým zubařem, či hygienistkou.
Když je dáseň drážděna plakem po dlouhou dobu tak se krvácení stále zvyšuje a potom přejde zánět i na závěsný aparát zubu.
Zánět závěsného aparátu zubu - parodontitida:
Zánět napadl již i měkké tkáně okolo zubu. Jsou to taková vlákna, která drží zub na svém místě v kostním lůžku. Vedou všemi směry a jsou velmi pevná. Bakterie, obsažené v zubním plaku začnou vlákna narušovat, čímž vzniknou tzv. parodontální kapsy či parodontální choboty. Ty se postupně plní zubním plakem, zubním kamenem a dochází k jejich prohlubování.
Parodontální kapsa je jedním z hlavních projevů parodontitidy. Jde o dlouhodobé prohlubování dásňového žlábku nevyčištěným zubním plakem a zánětem. U zdravé dásně je hloubka žlábku, který dáseň přirozeně vytvořila, do 3 mm. Pokud dojde k jeho prohloubení nad 3 mm je již označován jako parodontální kapsa.
V tomto bodě je velice důležitá správně provedená dentální hygiena.
Hloubkové čištění paro kapes v ordinaci se nazývá kyretáž: deep scaling – provádí se pomocí speciálních kyret, kdy dochází k odstranění zubního kamene a již nefunkčních měkkých tkání. Pak se provede ohlazení kořene: root planing – hladkost zajistí, že se na kořeni usazují případné nečistoty pomaleji. Následně se vše vypláchne dezinfekčním roztokem. Na pomoc máme také různé přístroje: Vector, Ultrazvuk, Laser.
Po ordinačním vyčištění kapes a následuje instruktáž o správném čištění za pomocí vhodných kartáčků, zubních past a ústních vod:
Vybere se vhodný, nejčastěji měkký kartáček. V současné době jsou žádané rotační a sonické kartáčky. Je nutná instruktáž těchto pomůcek, nehodí se pro všechny potíže v ústech.
Také se vybere správná velikost mezizubních kartáčků, provede se instruktáž čištění zubní nití. Na kvalitní dočištění problémových míst se provede instruktáž čištění solo kartáčkem.
Vybere se vhodná zubní pasta a ústní výplach pro doma. Někdy je dobré pohovořit také o vhodné a nevhodné stravě a hlavně sladkém pití.
Klient se objedná na kontrolu. Většinou s výhledem na kontrolu je dodržování pravidel jednodušší a domácí péče pak účinnější.
Vhodným postupem se parodontitida zastaví a porušený závěsný aparát se dá udržet dlouhou dobu.
Také bych se měla zmínit o největších predátorech - zlých bakteriích v ústech (samozřejmě, že máme v ústech i hodné bakterie). Je jich opravdu velmi mnoho - tisíce - a některé ani nejsou zatím pojmenované. Za všechny asi Streptococcus mutans, Actinomycetes ssp, Lactobacillus ssp - to jsou grampozitivní bakterie, které způsobují svým pomnožením zubní kaz. Dále Fusobacterium nucleatum, Porphyromonas gingivalis, Filifactor aloci, Prevotella intermedia - gramnegativní anaeroby odpovědné za vznik parodontitidy.
Takže, když klient navštíví zubního lékaře, ten dle rengenu a vyšetřením parodontologickou sondou zjistí, že jde o parodontický stav, začne spolupráce s dentální hygienistkou. Domluví se podle rentgenů na postupu práce a dentální hygienistka očistí vše potřebné a domluví se na dalším postupu. Když tato péče nestačí a zánět je příliš silný a postupující, vyšle se klient na speciální parodontologické ošetření. Zde zkušený parodontolog zjistí odběrem pomnožené zlé bakterie, může na přechodnou dobu nasadit antibiotika a pod touto clonou se provádí hloubkové, často s odklopením gingivy, čištění.
V současné době jsou již moderní postupy k dosažení zachování i viklavého zubu.
V opačném případě - neléčení - se kapsy dále prohlubují, bakterie napadnou i okolní kostní lůžko a kost začne též ustupovat. V závěrečné fázi se začíná zub kývat a může měnit polohu v ústech.
Plakem nepodmíněný úbytek závěsného aparátu - parodontóza:
Je úbytek tkáně bez zánětlivého procesu. Tedy, že zde není na vině plak, není krvácení ani zánět Příčinou může být onemocnění, léky, někdy dokonce není příčina zcela jasná.
Při pravidelných kontrolách u zubního lékaře a dentální hygienistky se ale všechny obtíže včas rozpoznají a vyřeší.
Na závěr je dobré dodat, že se rozdělení parodontálních (ne paradontálních) onemocnění neustále vyvíjí podle nejnovějších poznatků.
Přibližně od roku 2017 odborníci vydali zřejmě nejnovější rozdělení. Je zde poprvé přidán do klasifikace zdravý parodont, kdy dáseň nekrvácí nebo pouze do 10% BOP (index bleeding on probing - test na krvácení dásní)
Také zdravý parodont po léčbě by měl mít kaspy nad 4mm neaktivní a nekrvácí. (rozděluje se ještě na 4 podskupiny)
U gingivitis je BOP skore 10 až 30%, nad 30% BOP je gingivitis generalizovaná.
Parodontitis se zřejmě nejmodernějším způsobem dělí na staging (stupeň destrukce parodontu) a grading (rychlost progrese onemocnění)
Je to asi tak úplný základ rozdělení paro onemocnění
Jana Patzaková DiS
Zaměřeno na maximální odstranění zubního plaku. 1 režim 2 intenzity, cestovní pouzdro. Efektivní a šetrné čištění. Kontrolka tlaku, stavu baterie, vyměny hlavice, časovač.
Extra účinný, extra šetrný. Kartáček Velvet s 12 460 extra jemných, rovně střižených vláken CUREN® se zaoblenými konci. Ergonomická rukojeť pro snadnou manilupaci. Vhodný při citlivosti.
Ideální ochrana dásní i zubů. Mezizubní gel s fluoridem (1500 ppmF) a CHX 0,2%. Vhodný při parodontóze, krvácení či zánětu dásně, kazivosti v mezizubí. Bez abraziv s mátovou příchut
Pro prostory 1,5 - 5 mm, silnější drátek, kónický tvar. Pro časté čištění - pro rovnátka, můstky, korunky. 5 ks v balení. Kartáček se zaveďte jemně a čistěte jemným tahem vpřed a vzad.
Navrženo pro důkladné čištění mezizubí bez námahy s novou technologií QuadStream. Lepší stav dásní, odstraní až 99,9 % zubního plaku. 250ml nádržka, 2 režimy, 3 intenzity, nabití 14 dní
Teflonová vrstva má funkci skluzu a zajišťuje hladkost použití. S chlorhexidinem (CHX) pro lokální antibakteriální účinek a efektivní odstranění zubního plaku. Délka nitě 35m, bez příchuťi.
Navrženo pro důkladné čištění mezizubí bez námahy s novou technologií QuadStream. Lepší stav dásní, odstraní až 99,9 % zubního plaku. 600ml nádržka, 4 režimy, 10 intenzity, nabití 14 dní
Léčivý bylinami s antibakteriálním účinkem. Posiluje, regeneruje. Při krvácení, zánětu, paradontóze. Při otocích pro nositele rovnátek, či zubní náhradě. Dlouhotrvající účinek. Bez fluoridů.
Speciálně navržen pro citlivé zuby a dásně. Štětiny ve tvaru kužele štěpí plak bez poranění skloviny, dentinu, dásně. Anatomická hlava pro lepší přístup. Tvarem zbraňuje nesprávnému čištění.
Tvarem rukojeti chrání před přílišným tlakem. Hustě osázená zužující se hlava zajišťuje důkladnost a současně jemnost čištění. Vhodný při citlivosti či po chirurgickém zákroku.
Pro prostory 0,9 - 4,0 mm, husté štětiny, jemná vlákna, kompatibilní se všemi držáky Curaprox, 8 ks v balení. Kartáček se zaveďte jemně a čistěte jemným tahem vpřed a vzad.
Praktické párátko s napnutou nití v jednom pro precizní vyčištění mezizubních prostor. Snadné použití i během dne. Po opláchnutí možno použít opakovaně. V balení 30 ks
Pro prostory 0,7 - 2,5 mm, husté štětiny, jemná vlákna, 5 ks v balení, kompaktní a dlouhý držák. Kartáček se zaveďte jemně a čistěte jemným tahem vpřed a vzad. Pro šetrné, účinné čištění.
Kombinace štětin kartáčků CS 5460 a CS 3960 pro ještě účinější čištění při zachování šetrnosti k dásním. Kompaktní hlava, osmihranná rukojet pro správné čištění. Bílo černá kombinace.
Velikost 0,6 mm, ergonomické držátko, možno jemně ohnout v krčku, kompaktní provedení, izolovaný drátek, v balení 25 ks s plastovými krytkami. Ekologický materiál. Dokonale účinné.
8 různých velikostí, ergonomické držátko, možno jemně ohnout v krčku, kompaktní provedení, izolovaný drátek, 8 ks v balení a plastový kryt. Z ekologického materiálu. Dokonale účinné.
Tello schort s vlákny Nollex a ergonomicku rukojetí pro solo techniku a maximální pocit čistých zubů. Ideální pro dočišťování, implantáty, rovnátka, prořezávající se zuby.
Elegantní v koupelně i na cestě. Bílé provedení, 5 čistících programů, časovač, UV stabilizátor, až 45 dní nabitá baterie a cestovní pouzdro s UV sanitérem. Účinné sonické čištění